Paraguay’ın Renkli duvarları

Blog içerisinde sokak sanatı diye bir bölüm açıp başlangıcı da Venezuela’dan duvar resimleri ile yapmıştım. Dün Paraguay’ın başkenti Asuncion’da 40 derece sıcağa bana mısın demeyip araştırmacı blogçunuz olarak sizin için sokakları dolaşıp, hoşunuza gideceğini düşündüğüm duvar resimlerini fotoğrafladım. Güneş altında geçirdiğim o saatler yüzünden artık daha kırmızı bir suratım var. Bereket versin ki yanıma excipial almışım da burnum falan soyulmadı.

Paraguay’da da diğer Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi duvar resimleri ve yazıları bir çok farklı amaçla kullanılıyor. Mesela işyerleri reklam olarak kalıcı duvar resimleri yaptırıyor, Siyasi Partilerin yaptırdıkları Propaganda resimleri ise her yerde karşınıza çıkıyor. Onun dışında yerel sokak sanatçılarının yaptığı çalışmalar girdiğiniz her ara sokakta sizi büyülüyor. Ne diyelim darısı bizim ülkenin sokak sanatçılarının başına. Umarım bir kaç akıllı belediye çıkıp bizde de sokak sanatçılarının önünü açar da bizim de duvarlarımız şenlenir.

6 Responses to Paraguay’ın Renkli duvarları

 1. Cem Gencer

  ellerine saglik, bizler de gormus kadar olduk sayende… ben de duvar resimlerini ve graffiti’leri severim. ;)

 2. Hüseyin Eroğul

  “Hablar hace bien, Escuchar también” güzel sözmüş. Kullanırım ben bunu.

  Bir de Feliz día del niño gördüm, 1869 yazıyor altında. Çocuk bayramını bizden önce başkaları mı bulmuş yoksa, olamaz!

  • Koray Doğan Üresin

   @Hüseyin: Acosta Ñu diye bir savaş var. Paraguay’ın çoğunluğu çocuklardan oluşan 6000 kişilik ordusu, Brezilya, Uruguay ve Arjantin ittifakının 20 bin kişilik ordusuna karşı savaşıyor. Oradaki tarih o savaşın tarihi.

 3. cüneyt

  çok güzel… venezüella’yı da yayınladın mı acep?.. bakındım bulamadım…

Bir cevap yazın