Asuncion sen ne kadar sıcak bir memleketsin!

Paraguay ile ilgili son yazımı da girdikten sonra Bolivya’yı yazmaya başlayacağım. Sanırım bir kaç gün içerisinde normal kronolojik sırayı takip etmeye başlarım.

Asuncion kadar sıcaktan bunaldığım bir yer olmamıştı. Sıcaklık 40-45 derece civarında seyrediyor. Dışarı çıkmak, soluk almak, yürümek imkansız. Hava biraz daha katlanılır derecede olsa aslında gezilip görülecek bir çok yeri var. Mesela şehir yakınlarında yüzmek için gidebileceğiniz göl ve sayfiye yerleri var. Ama dediğim gibi o kadar sıcak ki insanın dışarı adım atası gelmiyor.

Asuncion'u en iyi tanımlayan kelime zevksiz

Asuncion'u en iyi tanımlayan kelime zevksiz

Akşam üstleri biraz soluk alabilir hale geldiğinizde dışarı çıkabiliyorsunuz. Şehrin bir diğer kötü yanı ise iğrenç mimarisi. Güney Amerika’da Asuncion ayarında bir kente gittiğinizde karşınıza bir çok kolonyal yapı çıkar. Kentlerin tarihi bir dokusu vardır. Cartagena, Cusco gibi kentlerde sokaklarda yürümek gerçekten zevklidir. İnsan kendisini sanki 300 yıl önce yaşıyormuş gibi hisseder. La Paz’da bile sokak aralarında karşınıza çıkıveren tarihi yapılar sizin aklınızı başınızdan alır. Ama Asuncion ne korunmuş tarihi bir dokuya ne de güzel modern mimari örneklerine sahip. Paraguay ve Emek Sineması başlıklı yazıda bir örneğini koymuştum, Paraguaylılar sahip oldukları tarihi yapıların da içine etmeyi bir güzel becermişler.

O kadar sıcak ve o kadar ıssız ki

O kadar sıcak ve o kadar ıssız ki

Kentte modern yapılarda alabildiğine zevksiz ve üstünkörü inşa edilmiş. Bu zevksizliğe sıcaklar da eklenince insanın dışarı çıkası gelmiyor. Ha bir de unutmadan Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri kent tamamen ölü. Tüm dükkanlar kapalı, yollar bomboş. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri tüm Güney Amerika’da ölü günlerdir tamam da burası gibisini görmedim. Sokaklarda in cin top oynuyor. Sanki Post Apocalyptic bir filmin setinde gibi hissediyorsunuz kendinizi. Çektiğim fotoğraflara bakarsanız ıssızlığın siz de farkına varacaksınız.

Kıyamet sonrası film seti gibi sokaklar. Bir tek korku öğesi olarak tek tük polis yerleştirilmiş sanki

Kıyamet sonrası film seti gibi sokaklar. Bir tek korku öğesi olarak tek tük polis yerleştirilmiş sanki

ıssızlığın ortasında

ıssızlığın ortasında

hem ıssız hem zevksiz

hem ıssız hem zevksiz

Arada karşınıza ender de olsa eski binalar çıkıyor

Arada karşınıza ender de olsa eski binalar çıkıyor

Akşamları sokaklar biraz hareketleniyor ama kesinlikle eğlenceli bir şehir değil Asuncion. Zaten eğlence hayatı da oldukça sönük. Kentte bir tek duvar ressamları iyi işler çıkarmışlar onun dışında bir şey bulamadım. Duvar resimlerini ‘Sokak Sanatı’ kategorisinde bulabilirsiniz.

Sıcak.. çok sıcak

Sıcak.. çok sıcak

Bu tip binalar o kadar az ki

Bu tip binalar o kadar az ki

eh işte

eh işte

Sevemedim Paraguay'ı

Sevemedim Paraguay'ı

 

Gittiğim bütün kentlerde olduğu gibi Asuncion’da da gidip pazar yerini keşfettim. Sanırım kentin tek hareketli noktası da pazar yeri.

Bir tek pazar yeri hareketli

Bir tek pazar yeri hareketli

Pazar yerleri en kötü kenti bile güzelleştiriyor

Pazar yerleri en kötü kenti bile güzelleştiriyor

Asuncion pazar yeri

Asuncion pazar yeri

Pazara gidelim bir tavuk alalım...

Pazara gidelim bir tavuk alalım...

Velhasıl insan bu şehre gelince sıcakları ve şehrin halini gördükten sonra içinden tek yükselen istek gitme isteği oluyor.

Hostelde tanıştığımız biri fransız diğeri İngiliz gezginle Asuncion akşamları.

Hostelde tanıştığımız biri fransız diğeri İngiliz gezginle Asuncion akşamları.

Biz de gidelim bari burası çekilmez dedik ve açıp haritayı Bolivya’ya nasıl geçebileceğimize baktık. İki yol vardı. Ya Concepcion üzerinden tekne ile Bahia Negra’ya geçip oradan Brezilya üzerinden Bolivya’ya geçecektik ya da doğrudan karayolu ile bolivya yapacaktık.

Biz Concepcion üzerinden tekne ile geçişi tercih ettik. Sonra başımıza gelenleri Burası Paraguay! Buradan çıkış yok! Yazı dizimizde okuyabilirsiniz.

9 Responses to Asuncion sen ne kadar sıcak bir memleketsin!

 1. Eren

  Muhteşem. :D

  Fotoğraflara baktıkça ben de ısındım. O değilde güzel gibi olanın hemen yanına çekmişsin sandalyeyi. Gözlerden kaçmadı. Öperim.

 2. Eren

  Ha bu arada yazmayı atladım, tekneyi seçmeseydin darılırdım heralde. Nehirden gitmek varken otoyolda insan ne arar. Pahalıysa bilemem tabi. Tekrar öptüm.

  • Koray Doğan Üresin

   Eren tekneyi seçmesine seçtim de daha sonra başıma gelenler feciydi. Burası Paraguay! Buradan çıkış yok! diye yazı dizisi var oraya bak başıma gelen felaketler için :)

 3. ersoy

  Koray, o sıcak sana denk gelmiş, senden bir kaç gün sonra oradaydım. Normal yaz sıcağı vardı. Belki Türkiye’den direkt sıcak iklime girince sizi fazla etkiledi..
  Bir de gece hayatı o kadar kötü değilmiş, sadece yerleri bileceksin.. konuştuğum bir kaç kişi hep bunu söyledi.. Hatta B.A. yaşayan bir Türk bu bölgenin en iyi yeri dedi, tabi a Paraguaylı bir arkadaşı ile takılmış… Bir Almanda aynı şeyleri söyledi.. Ben Asuncionu beğendim, belki yılların rehberlik deneyimi ile artık gittiğim yerlere turist gözüyle bakmıyorum, belki ondandır

  • Koray Doğan Üresin

   Ersoy şimdi hava durumu sitesinden baktım 36 derece sıcaklık gözüküyor. http://www.weather.com/weather/today/Asuncion+Paraguay+PAXX0001 Ben oradayken 40 ile 45 derece arasında oynuyordu sıcaklar. Ki 36 bile benim için sıkıntı verici bir sıcaklık. Asuncion’un beğenmediğim yanı karaktersiz bir şehir olması. Bir şehre gittiğiniz zaman o şehre dair mimari ayrıntılar görmek istiyor insan. Benim Güney Amerika’da gördüğüm en kötü mimari anlayış Asuncion’da. Hangi gözle bakarsam bakayım bana tat vermedi Asuncion.

   Gece yaşamı elbette var ama kuru bir gece yaşamı. Kentteki underground parti mekanları dahil dolaştım ama insan bir Bogota bir Caracas gördükten sonra Asuncion’daki gece yaşamını beğenemiyor. Paraguay’dan sonra geçtiğim Santa Cruz’da bile çok daha güzel bir gece yaşamı var. Sabahın 4’ünde bile şehirde trafik ile karşılaşıyorsun. Asuncion’da gündüz bile insan yok sokaklarda :)

 4. ersoy

  O hava durumları şimdiye kadar hep sapitti.. yağmur fırtına dedikleri yerler günlük güneşlik çıktı.. sıcak dersen Arjantin, Uruguay da sıcak, normal yaz havası.. ama inan ben orada fazla sicak hissetmedim.. bir sokaklarda adam yok ya o hoşuma gitti.. huzur dolu bir şehir… Mimari olayı ise artık beni hiç ilgilendirmiyor, ben insanlar nasıl yaşıyor onu anlamaya çalışıyorum.. arada yalandan turistik aktivitelerde de bulunuyorum.. şehirlerde il

  k gittiğim yerler supermarketler… :))

  Gece hayati da beni pek ilgilendirmiyor, benim saat onda uykum gelir yatarim, sadece bana anlattıklarını söyledim… Ikı üç degisik kişi değişik yerlerde aynı şeyi söyledi.. özet olarak kızlar hemen samimi oluyormuş diye özetleyelim :)

 5. Murats

  Brazilya ile ilgili birşeyler ararken bir anda kendimi bu serinin ilk yazısında buldum. Arada sırada flashback’ler ile geçmişe dönsede seriyi, sürekli bir sonraki yazıya geçerek 1,5 saattir okuyorum, dur bakalım nereye kadar gidecek seri ( bu yazıdan sonrasını bilmiyorum şimdilik). Anlatım güzel, içinde olsam çok tedirgin olacağım bir çok olayı gülerek okumak daha da güzel :)

Bir cevap yazın