Ben sana Paraguay’a gidemezsin demedim Paraguay’dan çıkamazsın dedim

Garip ama kolay bir sınır geçişi ile Paraguay’ın Ciudad del Este isimli kentine geçtim. Paraguay’a girmek gerçekten kolay, tek dert çıkmak. Bu konuda bir dizi yazı yazmıştım, Paraguay kategorisi altından o yazılara ulaşabilirsiniz.

Ciudad del Este tam bir sınır kenti. Bütün kent açık bir pazar yeri gibi. Özellikle elektronik eşya almak için Paraguay’a gelmiş olan Brezilyalılar sokakları doldurmuş. sokaklarda İspanyolca’dan çok Portekizce kulaklarınıza çalınıyor. Terminale vardığımda müthiş bir sefaletle karşılaştım. Terminalin hemen yanında kağıt toplayıcıları kendilerine kartondan evler yapmışlar, o evlerin içinde yaşıyorlardı. İçinde televizyon olan karton ev bile vardı aralarında.

Terminal çevresi

Terminal çevresi

Terminal çevresi

Terminal çevresi

Terminalin hemen yakınlarında ucuza otel bulmak mümkün. Hava iyice karardığı için şehir merkezine gidip otel arama zahmetine girmeyip doğrudan terminalin yan sokağında bir otelden oda tuttuk.  1 dolar 4500 guarani civarında bozuluyor. Terminaldeki seyyar dövizcilerden biraz dolar bozdurdum. Siz siz olun eğer yolunuz Ciudad del este’ye düşerse terminalde mümkün olduğunca az dolar bozdurun. Zira şehir merkezindeki döviz büroları, seyyar satıcılardan daha iyi fiyat veriyorlar. Şehir merkezine inesiye kadar 20 dolar bozdursanız yeter.

Otele yerleştikten sonra terminal bölgesinde gezmeye başladık. Genel bir turist hastalığı vardır. Fakir, evsiz insanların tamamını yankesici, hırsız olarak görür çoğu turist. Biz terminal çevresinde gördüğümüz sefaletten dolayı bu tip bir korkuya kapılmadık. Gerçekten de gözle görülür sefalete rağmen hiç bir güvenlik sorunu yaşamadık.

Sokakta mangal kurup şiş satan bir satıcıdan 2000 guaraniye aldığımız şişlerle birlikte bakkaldan 2000 guarani’ye aldığımız kolalarımızı içerek karnımızı doyurduktan sonra sokakta gördüğümüz restoran-bakkal-birahane arası mekanlardan birine oturup bira söyledik. Litrelik Budweiser 4000 guarani. Biralarımız buz dolu kovalarla geldi.

Ertesi gün kalktıktan sonra terminale gidip kişi başı 60 bin Guarani vererek Paraguay’ın başkenti Asuncion için biletlerimizi aldık. Otobüsümüz öğleden sonra kalkacağı için Şehir merkezine gidip ufak bir şehir turu attık.  Ben Ödemiş pazarını büyük sanırdım ama bu kent bambaşka. Sanki tüm kent pazar yeri gibiydi. Pazarı ve elektronik eşya satan yerleri dolaştıktan sonra bir buffetçı bulup karnımızı doyurduk.

Ciudad Del Este pazar yeri gibi

Ciudad Del Este pazar yeri gibi

Rahat bir yolculuk ile Asuncion’a vardık. Şehrin tek düzgün hosteli Black Cat isimli hostele gittik doğrudan ama ne yazık ki hiç boş yatakları yokmuş. Black Cat’teki resepsiyonist ertesi gün 3 yataklarının boşalacağını söyleyince bir günlüğüne pansiyon benzeri bir hostele gittik. Hostelde bizim dışımızda , 3 yaşlarında kızları ile dolaşan bir hippi çift ve 3 Brezilyalı vardı. Brezilyalılardan biri ile yakın arkadaş oldum hatta daha sonra Santa Cruz’da da o Brezilyalı ile karşılaştık.

Asuncion

Asuncion

Asuncion’a gece vardığımız için şehrin ne kadar sıcak olduğunu anlayamamıştık. Ertesi gün kalktığımızda Paraguay’a neden çok turist gelmediğini anladık. Tanrım ne sıcak!

 

 

2 Responses to Ben sana Paraguay’a gidemezsin demedim Paraguay’dan çıkamazsın dedim

 1. Mutlu Dural

  Selam Koray, adım Mutlu, ben de İzmirliyim. Geçen yıl ben de benzer şekilde aynı yerlerden geçtim (iş maksatlı tüm Güney Amerika’yı gezmem gerekiyordu, ama karadan, Şili’de patlayan volkan tüm uçuşları bloke etmişti…).
  İstanbul’da yaşıyorum ve sık sık İzmir’e geliyorum. Bu hafta da geleceğim, seninle tanışmaktan memnun olurum.

  Saludos,
  Mutlu

  • Koray Doğan Üresin

   Merhaba Mutlu,

   Sizinle tanışmayı ben de çok isterim ama ben hala Güney Amerika’dayım. Kasım ayında Türkiye’ye döneceğim. Döndüğüm zaman sizinle tanışmak beni çok mutlu eder.

Bir cevap yazın