Bolivya’da deniz yok ama kalamar çok

Bir önceki yeme içme yazımda hep sokak satıcılarının fotoğraflarını koymuştum. İşin doğrusu haftanın en az 5 günü sokak satıcılarından besleniyorum. Ama bazen kendimi şımartmak için lokantalara da gittiğim oluyor.

Kendimi şımartma anlarımdan birinde çektiğim fotoğrafları koyayım da “yazık bu çocuğa, sokaktan beslene beslene rezil olacak oralarda” demeyin.

Dün Bolivya’nın Cochabamba kentinde sokaklarda dolaşırken bir balık lokantası gözüme çarptı. Sokak arasında olduğu için fazla pahalı olmayacağını düşünerek içeri girdim. Oturmadan önce menüyü inceledim ki gerçekten de fiyatlar fazlası ile uygun gözüküyordu. Hem haftalardır empanadas yiyerek beslenme maliyetimi olabildiğince düşük tuttuğum için böyle bir kaçamağı haketmiştim.

Kendime karışık kalamar ve karides söyledim. 4 dolara bir koca tabak karides-kalamar getiriyorlar. O kadar çok ki yarısını ancak yiyebildim kalanını otelde akşam yemek için paketlettim. 4 dolara sadece kalamar-karides mi veriyorlar diye merak edeceksiniz. Hayır, siz kalamar ve karideslerin pişmesini beklerken önce koca bir kase bizim kavurga dediğimiz mısır geliyor. Siz daha ilk mısırları ağzınıza attığınızda ise garson koca bir tabak balık çorbası getiriyor. Ve bu bahsettiklerim tamamen kalamar ve karidesler için ödediğiniz ücrete dahil.

Denize hiç kıyısı olmayan Bolivya’da deniz ürünleri bu kadar ucuzken 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bırakın balık lokantalarını, balık hallerinin el yakması çok garip.

Balık çorbası ve kavurga

Balık çorbası ve kavurga

Ana yemek

Ana yemek

 

 

 

 

 

2 Responses to Bolivya’da deniz yok ama kalamar çok

  1. Kaan İren

    Ne olmuş bu kalamar ile karidese? Izgara mı bunlar?

    • Koray Doğan Üresin

      Yok hocam bildiğiniz tava. Ben fotoğraflamayı pek beceremedim :) Kötü gözükmesine bakmayın gerçekten çok lezzetliydi. Tabaktaki patates gibi gözüken şey ise ‘Yuka’

Bir cevap yazın