Dünyanın en garip sınır geçişi

Önceki yazılarımda da bahsetmiştim şu dünyaca ünlü Iguazu şelaleleri Parauay, Brezilya ve Arjantin sınırlarının kesişme noktasında. Şelaleleri Arjantin tarafında gezdikten sonra Paraguay’a geçmeye karar verip, Iguazu kasabasından Paraguay’ın Ciudad del Este kentine otobüs biletimi aldım. Otobüse bindiğimde dünyanın en garip ülkeler arasından geçiş şekline şahit olacağımı bilmiyordum. Mesela önceden Peru’dan Ekvator’a geçmiştim ve sınır kasabasının bir tarafı Peru bir tarafı Ekvator’du. Tamam o da garip bir deneyimdi kabul ama bu kadar da garip değildi.

Otobüse bindikten sonra Iguazu kasabasından çıktık ve bir süre yol aldıktan sonra sınırda Arjantinden pasaportlarımıza çıkış damgası vurdurduk ve sınır gibi bir  yerden geçip başka bir şehre ulaştık. Binalardaki tabelalara bakmadığım için “aa ne çabuk Paraguay’a geldik” diye düşünüyorum. Tabelalara bir de baktım ki bütün yazılar Portekizce!! Paraguay yerine Brezilya’daydım. Şaşkınlık içinde diğer yolculara baktım. Herkes sakince oturuyordu. Acaba yanlış otobüse mi bindim diye düşündüm. Yok muavine sordum Paraguay’a gidiyormuşuz. Arjantin’den Paraguay’a, Brezilya içinden geçiliyormuş. Tamam iyi de biz resmi olarak Brezilya’ya girmedik ki?? 20 dakika boyunca Brezilya içinde belgelerimizi damgalatmadan seyahat ettik. Düşünsenize otobüs kaza yapsa, başımıza bir şey gelse biz o ülkeye giriş yapmış gözükmüyoruz. Gayet illegal bir biçimde Brezilya’dayız. Hiç bir sigorta şirketi herhangi bir kazada zararınızı tazmin etmez. Sen Arjantin’den çıkış yapmışsın ama hiç bir ülkeye girmemişsin der sigorta şirketi.  O kadar garip bir durum ki! Düşünün Bulgaristan’dasınız ve Yunanistan’a geçmek için Türkiye’ye kaçak giriyorsunuz, Türkiye içerisinde bir tur attıktan sonra Yunanistan’a geçiyorsunuz.

Bu şekilde şehrin içerisinde ilerleyerek Paraguay sınırına geldik. Bir baktım Migraccion bürosunun  önünden geçiyoruz. Muavine “dur nereye gidiyorsunuz, biz Pasaportlarımızı burada damgalatmayacak mıyız?” dedim. Adam şaşırdı, “2 günlüğüne gelmediniz mi Paraguay’a” dedi.

Paraguay ucuz elektronik ve bavul ticareti merkezi olduğu için Arjantin ve Paraguay’lılar günü birlik ellerini kollarını sallayarak Paraguay’a geçiyor ve ertesi gün alışverişlerini bitirip yine ellerini kollarını sallayarak geri dönüyorlarmış. Hatta Paraguay’dan gündelik işçiler her gün Brezilya’ya çalışmaya gidiyorlarmış. Sınırda ne pasaport kontrolü ne de bavul kontrolü var. Otobüsü uyarıp migracion bürosunun önünde durdurmazsanız, Paraguay sokaklarında kaçak kaçak gezersiniz.

Arjantin’den Paraguay’a geçmek için Brezilya topraklarında illegal seyahat etmeye mi şaşırayım, Paraguay’a pasaport, bavul göstermeden girmeye mi şaşırayım bilemedim.

2 Responses to Dünyanın en garip sınır geçişi

 1. ersoy

  Pasaportu o an damgalatmasan da olurdu. Sehirde bir yere yerlestirkten sonra gelebiliridin. Gerci bende ayni hatayi yaptim :)

  Ayni olay Chuy, Brezilya-Uruguay sinirinda da boyle.. Otobusler direkt gectiginden asfalt yolda beyni piserek sinira yuruyen bir suru turist goruluyor.

  Hatta Ispanya-Portekiz arasindanda boyle bir yer var.. 90 larda, yuruyerek ispanya cikis, Portekiz giris sonra Portekiz cikis Ispanya giris almistim. Ayni anda… o yillarda vizeyi oyle uzatiyorduk

  • Koray Doğan Üresin

   Ersoy yürüyerek sınır geçişi, sınırı kilometrelerce geçtikten sonra pasaport damgalatma bir çok yerde karşımıza çıkabiliyor.

   Bu sınırı ilginç hale getiren bir ülkeden başka bir ülkeye geçerken 3. bir ülkeden kaçak olarak geçmek. Bu bana çok garip geldi.

   Bir de yine bana ilginç gelen nokta Muavinin 1-2 günlüğüne geldiysen pasaport damgalatmana gerek yok çıkışı. Demek ki böyle bir gelenek oluşmuş. alışverişe gelenler pasaport işlemleri ile uğraşmıyor.

Bir cevap yazın