Bolivya Duvar Sanatı Bölüm II

Üstünüze afiyet son bir haftadır yorgan döşek grip olup yattığım için bloğa yeni yazı yazma işini biraz erteledim.  Gribim son demlerini yaşadığı için bir iki güne kadar yazısız geçen bu haftayı fazlası ile telafi edeceğim.

Geçen hafta Bolivya duvar resimleri ile ilgili birinci yazıyı girmiştim. Bugün kaldığımız yerden devam edelim. Bolivya sokaklarını gezerken kıskanmamak elde değil. Bağımsız sanatçıların yaptığı bir çok duvar resmi yanında doğrudan devlet desteği ile sanatçılara yaptırılan onlarca duvar resmi duvarları süslüyor. Devlet destekli dediğime bakmayın, bizde belediyelerin elektrik trafolarını boyatması gibi işler değil bu bahsettiğim işler. Gerçekten de özenle yapılmış resimler.

 

 

Madenlerde 8 milyon Bolivyalının öldüğü Potosi'deki Darphane binası.

Madenlerde 8 milyon Bolivyalının öldüğü Potosi'deki Darphane binası.

Sokakta gezerken gördüğüm spor salonu gerçekten de müthişti.

Ressam kendisini de çizmeyi unutmamış

Ressam kendisini de çizmeyi unutmamış

10 Responses to Bolivya Duvar Sanatı Bölüm II

 1. naz

  geçmiş olsun..

 2. Selami

  Çok güzel resimler.. Benim de Güney Amerika’ya karşı ilgim var . İspanyolcayı öğrendikten sonra bir gün oralara gitmek istiyorum . Keyifli yolculuklar size :)

 3. seher

  acil şifalar dilerim. resimler oldukça etkileyici, umarım uzun yıllar korunur.

 4. Billur

  Bu duvar resmi yapma Meksika’da da had safhada. Hatta orada UNESCO dünya kültürel mirasları listesine giren yerler var. Eskiden yerli halkı eğitmeleri için ressamlar devlet tarafından görevlendirilirmiş. Böyle böyle yayılmış duvar resmi sanatı…

  • Koray Doğan Üresin

   Evet Meksika’dakilerin fotoğraflarını görmüştüm. Gerçekten müthişler. Bakalım bağışlar artar da yukarılara kadar çıkabilirsem ben de fotoğraflarım Meksika’daki duvar resimlerini kimbilir :)

 5. Gulnar

  cok etkilendim.. gercekten bir harika :) umarim canli gormek de kismet olur ))

Bir cevap yazın