Korkunçlu Che Guevara heykeli

Che Guevara gerek 1967 yılında Bolivya’da öldürülmesinin yarattığı sorumluluk duygusu gerekse Morales ile birlikte yükselen sol dalga nedeni ile Bolivya halkının çoğunluğu tarafından sevilen, saygıyla anılan bir devrimci. Sokaklardaki gazete satıcılarında, gazeteler ile birlikte Che Guevara ile ilgili takvimler, albümler ve kitaplar satılırken, sokaklarda ise  Che Guevara ile ilgili bir çok duvar resmi, yazılama karşımıza çıkıyor.

Günümüzde Che’nin öldürüldüğü  Vallegrande- La Higuera hattı, La ruta del Che isimli önemli bir turistik tura ev sahipliği yapıyor. Özellikle Arjantin ve Şilililer için bu turistik aktivite bir nevi hacı olmak gibi bir şey. Bu güzergahta Che’nin çektiği sıkıntılara ortak olmak adına, dağlarda yayan yapıldak yürüyen ve Che’nin ayak izlerini takip eden onlarca Arjantinli ve Şilili ile karşılaşmak mümkün.

Bu yazıda fotoğraflarını koyduğum heykel ise La Paz, el Alto yakınlarından. Hayatımda gördüğüm en ilginç hatta korkunç heykellerden biri. Heykeli gördüğümde ilk hissettiğim derin bir ürperti oldu. Heykeli daha yakından görebilmek için dolmuştan inip yaklaştığımda içimdeki ürperti korkuya dönüştü. Heykelin şekli mi, kullanılan hurda metal malzeme mi yoksa her ikisi de mi beni bu kadar ürpertti bilemiyorum. Bir de siz bakın bakalım nasıl bulacaksınız bu heykeli.

 

 

6 Responses to Korkunçlu Che Guevara heykeli

 1. Ruken Altınkılıç

  Merhaba Koray, öncelikle gecmiş olsun. Ben şu peru vizesini Brezilya’dan macerayla alan meslektaşın; bu sabah La paz’a geldim. Anladıgım kadarıyla sen de buralardasın.Burda 2 gece kalmayı planlıyorum, vaktin olursa seninle bir koka cayı içmek isterim. :)))

  sevgiler

 2. naz

  böyle çirkin Che heykeli olur mu yaa.. ne hale getirmişler caaanım adamı :))

 3. Bulent

  siteyi daha bugun kesfettim, az daha once kesfetsem kesinlikle misafir etmek isterdim seni Fortaleza(Ceara) da, gerci belki ugrarsin yine buralara, pek sanmasam da. (malum hayat pahali burda:((
  iyi bak kendine.

 4. M.Serhat Dündar

  Türkiye’de olsaydı “ucube” denirdi :)

 5. Monica

  Bugun 21 Nisan. Yazilarina cok ara veriyorsun! Hastaliktan sonra simdiki bahane ne olacak merak ediyorum :)

 6. Baran

  Terminatör’den bozma olmuş :)

Bir cevap yazın