Güney Amerika’da güzel yemekler de varmış

Buralarda yiyecek doğru düzgün yemek bulamama konusunda yaptığım huysuzluklar kabak tadı verdi biliyorum ama lafı geçmişken  şöyle güzel bir kabak yemeği de olsa fena olmazdı demeden de geçemeyeceğim. Güney Amerika’da özellikle sebze yemekleri ile arası iyi olan bir insansanız sebzeye hasret bir şekilde yollarda deli divane dolaşmanız bir nevi alınyazısı.  İnsan bir tabak enginar, güzel bir kereviz için ruhunu bile

Rocoto

satabilir bu diyarlarda.

Önceden de bahsetmiştim burası tam bizim Konyalıların, Güney Doğuluların damak tadına uygun bir kıta. 3 öğün et yemek dışında bir şansınız yok.  Et yemeklerinin de bir tek ızgara olanları yenilebilir düzeyde. Velhasıl 3,5 aydır güzel yemek yemeye hasret dolanıp duruyorum buralarda. Güzel yemek bulabileceğime dair  tüm umutlarımı yitirmek üzereyken Peru’nun Arequipa kentinde öyle bir yemek ile karşılaştım ki anlatamam.

Yemeğimizin ismi Rocoto Relleno. Rocoto Güney Amerika’nın batı kıyılarına  has bir çeşit biber. Rocoto dediğimiz biber Turuncu-kırmızı arası bir renge sahip, şekli bizim dolmalık biberleri andırmakla beraber, dolmalık biberden bayağı farklı. Biberden çok bir meyveyi andırıyor.  Oldukça etli bir biber olan Rocoto’nun en önemli özelliği acı olması. Ama öyle böyle değil gerçekten acı bir biber. Zaten bu biberle yapılan wasabi kıvamında soslar var, yemeklerde tatlandırıcı olarak o sosları kullanıyorsunuz.

Rocoto Relleno

Rocoto Relleno

Gelelim yemeğimize,  rocoto tüm batı kıyısında yetişmesine rağmen bu yemek Arequipa’ya özgü bir yemek. Aslında oldukça basit bir yemek ama havasından mı suyundan mı bilmiyorum tadını ancak Arequipa’da tutturuyorlar. Rocoto’ların içini sebze ve parça etten oluşan bir karışımla dolduruyorlar. Bu karışımın üzerine büyükçe bir beyaz peynir parçası koyup biberin üzerini kendi sapı ile kapatıp pişiriyorlar. Tüm bunların üzerine beşamele benzer bir sos ve erimiş peynir koymayı da ihmal etmiyorlar. Yanına da fırınlanmış patates koydular mı yemek hazır. Tanrım ne lezzet. Rocoto’nun acılığını patatesler nötrlüyor. Yemeği yerken aklıma Friendfeed’ten dostum   olan acı müptelası Simyacı geldi. Bu Rocoto biberinin tohumlarını Simyacı için çalmak bana farz oldu.

Eğer yolunuz Peru’ya düşerse sırf bu yemeği yemek için bile olsa Arequipa’ya kesin gidin.

 

One Response to Güney Amerika’da güzel yemekler de varmış

  1. Kemal Kaya

    İlginç bir bibermiş.Patates ve peyni daha ne olsun! Benim gibi et yemeyi çok sevmeyen ve sen gibi sebze yemeklerine hasret kalmış biri işin şahane bir şölen olurdu. Keyfini çıkart.

Bir cevap yazın