La Paz’dan ayrılış ve Copacabana

Bloğa bir süredir yazı yazamıyorum. İnka Tanrıları; “Bu adam hastalıktan hastalığa sürünsün, kan işesin emi” diye buyurmuş olacaklar ki, La Paz’a ayak bastığımdan itibaren bir türlü sağlığıma kavuşamadım. Uzun soluklu bir üst solunum yolları enfeksiyonundan sonra böbreklerim beni yarı yolda bıraktı. 2 hafta boyunca kum döktüm. Yani yukarıdaki bedduanın kan işeme bölümü gerçekten de doğru.

Böbreklerimde birikmiş kumları bir güzel döktükten sonra, artık Bolivya devletinin bana verdiği gezme süresinin dolduğunu da göz önüne alarak doğrudan Peru’ya geçmeyi düşündüm. Sonra Copacabana’ya gitmeden Bolivya’dan ayrılmanın ayıp olacağını düşünerek önce Copacabana’ya gitmeye karar verdim.

Bolivya devleti Türkiye’den gelen gezginlere 90 güne kadar dolaşım hakkı tanıyor. Bolivya’ya girişte eğer 30 günlük damga vururlarsa endişelenmeyin. Herhangi bir Bolivya şehrinde İmigration bürosuna giderek dolaşım sürenizi 90 güne uzatabilirsiniz. Eğer benim gibi sürenizi aşarsanız Bolivya devleti size verilen dolaşım süresinden aştığınız hergün için 20 bolivianos yani 3 dolara yakın ceza kesiyor.  Bolivya’dan çıkışta paşa paşa cezanızı ödüyorsunuz.

Gelelim Copacabana’ya, Copacabana denilince akla hemen Brezilya’daki Copacabana plajı geliyor. İşin doğrusu Bolivya’nın Copacabana’sı Brezilya’dakinin yandan çarklısı diyebiliriz. Bolivya’nın Copacabana şehri  ünlü Titicaca şehri kıyılarına kurulmuş küçük bir kasaba. Gerçi sokakta bir Bolivyalıya sorsanız hiç de Brezilya’nın Copacabanasından aşağı kalır yanı olmadığını söyleceyecektir. Gerçekten de Copacabana belki de Bolivya’da yerli turizmin en canlı olduğu yerdir. Özellikle hafta sonları La Paz’dan büyük bir yerli turist çıkarması yaşanıyor Copacabana’ya. Sahilde deniz bisikletleri, yerel alabalık çeşitlerinin pişirildiği lokantalar ve dondurmacıların önünü büyük kalabalıklar sarıyor. Bu kadar turistik bir yer olmasına rağmen, her keseye uygun barınma seçenekleri mevcut. Oteller 3 dolar ile 15 dolar arasında seyrediyor ve fiyatlara kahvaltı dahil.

La Paz ile Copacabana arası yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Gitmenin en ucuz yolu ise Copacabana için otobüs biletini terminalden almak yerine yerel semt garajı işlevi gören Cementerio isimli bölgeye gidip küçük panelvanlardan bilet almak. yol ücreti olarak sadece 3 dolar ödüyorsunuz.

Copacabana'ya giderken bir ara dolmuştan inip tekneye biniyorsunuz

Copacabana'ya giderken bir ara dolmuştan inip tekneye biniyorsunuz

Kente vardığınızda kentin ana meydanında sizi adeta kentten daha büyük olan klilise karşılıyor. Kilisenin karşısında hediyelik eşya satan tezgahlar var. Fiyatları kontrol ettiğimde her şeyin La Paz’dan daha ucuz olduğunu farkettim. Eğer Bolivya’daysanız, sevdiklerinize hediye alma işini Copacabana’ya bırakmak en iyisi.

Killise kompleksinin girişi

Killise kompleksinin girişi

Kiliseden dilenci

Kiliseden dilenci

Kilise önünde dinsel eşyalar satan tezgahlar var. Sordum hacı yağı yokmuş.

Kilise önünde dinsel eşyalar satan tezgahlar var. Sordum hacı yağı yokmuş.

Kilise kompleksinden

Kilise kompleksinden

Copacabana'dan bir otel

Copacabana'dan bir otel

Bolivya Polisi iş başında

Bolivya Polisi iş başında

 

Copacabana’daki en önemli turistik faaliyet kuşkusuz tekne turları. Copacabana yakınlarındaki Isla del Sol ve Isla de la Luna isimli iki adaya turlar düzenleniyor.  Üzerinde antik ören yerleri bulunan bu adalara tekne ile gidiş dönüş için 25 Bolivianos yani 3,5 dolar civarı para veriyorsunuz. Adalar arasındaki mesafe oldukça fazla olduğu için adalara iki ayrı gün farklı tekneler ile gitmek en iyisi. Mesela Isla del Sol yani Güneş adasına gidiş 3-4 saat sürüyor.  Yaklaşık 3 saat adayı dolaşsanız dönüş için de 4 saat ekleseniz gün bitmiş oluyor.

güneş adasına bir ki bir ki

güneş adasına bir ki bir ki

Teknenin içi

Teknenin içi

Copacabana

Copacabana

Kaptanımız

Kaptanımız

Güneş adası

Güneş adası

Güneş adasının tek odalık müzesi

Güneş adasının tek odalık müzesi

 

 

 

 

 

2 Responses to La Paz’dan ayrılış ve Copacabana

  1. hüseyin

    çok geçmiş olsun …haberim olsaydı size yardım edebilecek dostlarım vardı…ümit ederim şimdidaha iyisindir..

Bir cevap yazın